مدیریت اگزودا

تاریخ انتشار: 1401/10/26
دسته بندی ها : مقالات

همه زخم ها ترشح دارند. این مایع معمولاً شفاف است. رنگ کهربایی کم رنگ و قوام آبکی دارد. اگزودای زخم نقش اساسی در روند بهبود زخم دارد.

چگونه اگزودا بر بهبود زخم تأثیر می گذارد؟

اگزودا جریان فاکتورهای حیاتی ترمیم کننده و سلول ها را در بستر زخم تسهیل می کند. باعث رشد سلولی می شود. مواد مغذی را برای متابولیسم سلولی فراهم می کند. و به از بین بردن بافت مرده یا آسیب دیده کمک می کند (اين امر  به عنوان اتولیز شناخته می شود).

اگزودا همچنین به مرطوب نگه داشتن محیط زخم کمک می کند که باعث می شود زخم سریع تر بهبود یابد. در واقع، مطالعات نشان می دهد که زخم های مرطوب دو تا سه برابر سریع تر از زخم های خشک بهبود می یابند.

زمانی که زخم شروع به التیام می کند، ميزان ترشحات معمولا کاهش می یابد. با این حال، بسیاری از زخم‌های مزمن می‌توانند در مرحله التهاب كه احتمال رشد  باکتری‌های مضر بيشتر است، متوقف شوند.

با بهبود زخم، سطح اگزودای تولید شده کاهش می یابد. با این حال، اگر زخم در مرحله التهابی متوقف شود، به تولید سطوح متوسط تا زیاد اگزودا ادامه خواهد داد. در چنین مواردی، اگزودا می تواند:

  • مانع از بهبودی شود.
  • باعث کند شدن یا جلوگیری از رشد سلولی شود.
  • تداخل با  فاکتور رشد داشته باشد.
  • حاوی سطوح بالایی از واسطه های التهابی است. به عنوان مثال، پلاکت ها، نوتروفیل ها، مونوسیت ها / ماکروفاژها و ماست سل ها.

اگر اگزودای زخم به درستی کنترل نشود، می تواند از پانسمان نشت کند و باعث شود پوست اطراف زخم در معرض اگزودا قرار گیرد كه باعث رطوبت بیش از حد پوست می شود و در نهایت می تواند بهبود را به تاخیر بیندازد.

خيس خوردگی (Maceration) به نرم شدن یا خیس شدن و از بین رفتن پوست ناشی از تماس مداوم با رطوبت بیش از حد گفته می شود. بافت خيس خورده سفید به نظر می رسد و خيس خوردگی می تواند باعث بزرگ شدن زخم یا ایجاد زخم های ماهواره ای و پراكنده شود.

بنابراین بسیار مهم است که اگزودای اضافی توسط یک پانسمان جاذب از محیط زخم حذف شود.

کنترل اگزودا، حذف بافت ناسالم با دبریدمان و مدیریت بار باکتریایی، همگی بخشی از آماده سازی بستر زخم هستند. پانسمان مناسب ، زخم را مرطوب نگه می دارد و اگزودا را جذب می کند و برای جلوگیری از خيس خوردگی ترشحات را در داخل پانسمان حفظ می کند.

پانسمان برای زخم های با ترشح زياد

ما در كلوپلاست، پانسمان های Biatain را توصیه می کنیم که در زخم های با ترشح کم تا زیاد جذب عالی و شرايط مناسب ترميم زخم را فراهم می کند. پانسمان های بیاتین به طور موثر ترشح زخم را جذب و حفظ می کنند و تعادل رطوبتی را تضمین می کنند که برای بهبود زخم های ترشح دار عالی است.

 

برچسب ها :

نظرات کاربران

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “مدیریت اگزودا”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق مطالب برای هلدینگ برتر محفوظ می‌باشد و هرگونه استفاده از آن‌ پیگرد قانونی دارد.

بستن

با ما در تماس باشید

جهت دریافت مشاوره رایگان اطلاعات تماس خود را وارد نمایید.